Text in Deutscher Sprache: Grabmal

Pomysł stworzenia odpowiedniego miejsca pochówku pojawił się w momencie, gdy Magdalena i Piotr Krajewscy, związani z Fundacją „Evangelium Vitae” dowiedzieli się, że doczesne szczątki dzieci, które nie zostały odebrane przez rodziców ze szpitali, są palone wraz z innymi odpadami medycznymi. – Mocno nas to zabolało i zaczęliśmy działać. Zwróciliśmy się do odpowiednich organów w Urzędzie Miejskim, gdzie spotkaliśmy się z dużą życzliwością i pomocą – tłumaczy Piotr. Dzięki niej udało się w ciągu roku wypracować odpowiednie procedury potrzebne do realizacji dzieła. – Obejmują one wszystkie szpitale położnicze we Wrocławiu. Formalnie wygląda to w ten sposób, że osoby odpowiedzialne w tych placówkach zgłaszają co jakiś czas do MOPS, że są do odebrania ciała dzieci. Trafiają one do zakładu pogrzebowego, gdzie są kremowane i przygotowane do pochówku. Pochówki odbywają się 4 razy w roku.

Powstanie specjalnego miejsca spoczynku dla dzieci nienarodzonych jest dobrą informacją dla dotkniętych stratą rodzin. – Mieliśmy takie zgłoszenie od jednego ze szpitali, że zgłosiło się do nich małżeństwo z pytaniem, gdzie jest pochowane ich dziecko, by można było je odwiedzić. Można sobie wyobrazić dramat sytuacji, gdy dowiedzieli się, że tego miejsca po prostu nie ma.

Pierwszy taki pogrzeb – ekumeniczny – odbył się w październiku 2014 roku. Pochowano wówczas 50 martwo urodzonych dzieci.

Rodzicom, którzy przeszli stratę dziecka i nie odebrali z różnych powodów ciała potrzeba miejsca, gdzie mogą przyjść i zapalić znicz. Na grobie ciągle ktoś zapala świeczki, kładzie kwiaty. Na pierwszy pochówek przyszło sporo małżeństw, które przeżyły stratę dziecka nawet wiele lat temu.

– Telefonują rodzice, którzy stracili przedwcześnie dziecko i nie zabrali ciała, bo byli w szoku lub wtedy nie chcieli, a teraz tego żałują. Dopytują, kiedy będzie pogrzeb, bo bardzo chcą wziąć w nim udział. Pomaga to w lepszym przeżyciu żałoby.

Organizacja pogrzebów to nie jedyna inicjatywa podjęta przez Fundację „Evangelium Vitae”. Od samego początku w planach była również budowa pomnika. Jak wygląda pomnik? (Dzieło słowackiego rzeźbiarza Martina Hudáčka). Znajdują się tam ojciec i matka na planie krzyża, a przed nimi jest dziecko zrobione z przeźroczystego materiału, które im błogosławi i pociesza.

Grobowiec znajduje się na Cmentarzu Osobowickim – kw. 79, po prawej stronie kaplicy.
grob
Rodziny, które pragnęłyby skorzystać z pomocy psychoterapeuty zapraszamy na konsultacje indywidualne do Poradni Rodzinnej lub na spotkania Grupy Wsparcia – tel. 508 183 608.