Kursy w okresie maj – grudzień 2017 odbywają się w ramach projektu Akademia Rodziny współfinansowanego ze środków Gminy Wrocław.

Terminy kursów
Początek kursu Koniec kursu Liczba
spotkań
Dzień tygodnia Godziny Liczba
wolnych miejsc
Zapisz się
8.05.2017 5.06.2017 8 + 1 pn, śr 17.30 – 20.00 Kurs zakończony Kurs zakończony
17.07.2017 9.08.2017 8 + 1  pn, śr 17.30 – 20.00 Kurs zakończony Kurs zakończony
18.09.2017  11.10.2017 8 + 1  pn, śr 17.30 – 20.00 Brak wolnych miejsc Zapisy wstrzymane
20.11.2017  13.12.2017 8 + 1 pn, śr 17.30 – 20.00 Brak wolnych miejsc Zapisy wstrzymane

Uwaga! Zmiany liczby wolnych miejsc na kursie nie dokonują się automatycznie na stronie. Są wprowadzane po zatwierdzeniu zgłoszenia przez koordynatora kursu.

Warunkiem rozpoczęcia danego kursu jest zapisanie się minimum 5 par.

Koszt kursu: 80  od pary.
Szczegóły dotyczące płatności dostępne w formularzu zapisów na kurs.

W ramach projektu Akademia Rodziny oferujemy:

 • 8 spotkań 2x w tygodniu (poniedziałki i środy 17.30 – 20.00) — zajęcia teoretyczne + ćwiczenia z fizjoterapeutą
 • możliwość udostępnienia sali na 1 grupowe spotkanie po porodzie z dziećmi „po drugiej stronie brzuszka”
 • zajęcia z położnymi przyjmującymi porody domowe
 • 15% zniżki na domową wizytę laktacyjną naszego specjalisty Sylwii Jeż – lekarza, CDL i IBCLC
 • 15% zniżki na wizytę poporodową douli w szpitalu lub w domu (na terenie Wrocławia), 5% zniżki na pełną ofertę współpracy z doulą przed, w czasie porodu i po porodzie — więcej o douli na kimjestdoula.pl
 • bezpłatną grupę wsparcia laktacyjnego „Droga Mleczna” dla mam karmiących piersią i mam w ciąży
 • możliwość skorzystania z opieki duszpasterskiej (Msze św dla rodziców oczekujących narodzin) i psychologicznej
 • dostęp do zasobów Banku niemowlaka dla rodziców w potrzebie
 • warsztaty dotyczące chustonoszenia, wyboru osoby towarzyszącej do porodu, ekopieluszkowania oraz muzyki w życiu rodziny (szczegóły poniżej)
 • projekcje filmów o tematyce okołoporodowej

Ponadto:

 • „Wioska wsparcia w wielkim mieście” — przygotowanie do połogu profilaktyką depresji poporodowej — bezpłatne warsztaty dla par i ich rodzin prowadzone przez doulę/Promotora Karmienia Piersią — finansowane ze środków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Oraz:

 • „Poród w warunkach pozaszpitalnych”, „Interwencje medyczne w porodzie” — bezpłatne zajęcia z położną w ramach edukacji przedporodowej, związane ze złożeniem deklaracji wyboru położnej POZ

Zakres tematyczny zajęć w ramach projektu Akademia Rodziny:

5 godzin zajęć z położną w czasie których omówione zostaną następujące tematy:

 • jak przygotować się do porodu w szpitalu a jak w domu czy domu narodzin
 • czym się różni poród fizjologiczny od zabiegowego
 • co wpływa na pozytywny przebieg porodu
 • sposoby łagodzenia bólu (farmakologiczne i niefarmakologiczne)
 • jak pielęgnować dziecko w pierwszych tygodniach życia

2 godziny zajęć z doulą/Promotorem Karmienia Piersią na temat przygotowania Planu Porodu wg najnowszych Standardów Opieki Okołoporodowej oraz jak wspierać młodą mamę w połogu by nie dotknął jej zminimalizować ryzyko wystąpienia baby-blues

1 blok zajęciowy poświęcony tematyce szczepień, pierwszemu badaniu noworodka w szpitalu oraz podstawom pomocy pediatrycznej prowadzony przez neonatologa.

4 spotkania ze Międzynarodowym Konsultantem Laktacyjnym (IBCLC), Certyfikowanym Doradcą Laktacyjnym (CDL) i lekarzem w jednym, w czasie których dowiedzą się Państwo:

 • dlaczego warto karmić naturalnie
 • co to jest fizjologia i psychologia laktacji
 • jak skutecznie rozpocząć karmienie w szpitalu
 • dlaczego ‚pierwszy kontakt’ jest tak istotny
 • jakie są warunki udanej laktacji
 • co jest faktem a co mitem laktacyjnym
 • jak reagować w sytuacjach trudnych

Zdobędziecie również Państwo praktyczne umiejętności związane z przystawianiem oraz oceną prawidłowości karmienia.

1 spotkanie z fizjoterapeutą, terapeutą NDT-Bobath, który opowie co nieco o prawidłowym rozwoju psychomotorycznym dziecka w 1 roku życia. Pokaże na co zwracać uwagę w czasie kąpieli, przewijania, podnoszenia, rozbierania i ubierania, jak nosić małą pociechę, aby pomóc dziecku rozwijać się harmonijnie oraz zauważyć ewentualne niepokojące objawy.

1 spotkanie z fizjoterapeutą, terapeutą metody Vojty, instruktorem masażu niemowląt oraz doradcą chustonoszenia w jednej osobie. Spotkanie instruujące rodziców jak poprzez kojący dotyk i masaż stymulować rozwój dziecka oraz łagodzić objawy bólu brzuszka i kolki.

7 spotkań zakończy się 45-minutową sesją ćwiczeń ogólnokształtujących, relaksacyjnych, kinezyterapeutycznych oraz oddechowych prowadzonych przez fizjoterapeutę.

Uwaga! Prosimy wszystkie panie o przyniesienie na pierwsze zajęcia zaświadczenia od lekarza ginekologa o braku przeciwwskazań do wykonywania ćwiczeń.
Z góry dziękujemy!

 

Zajęcia nadobowiązkowe dla chętnych:

W ramach współpracy z Narodowym Forum Muzyki w ramach projektu „Pośpiewaj mi mamo, pośpiewaj mi tato” zapraszamy na 3 bezpłatne spotkania poświęcone roli muzyki w życiu dziecka i rodziców oraz naukę śpiewania kołysanek.
 
 
„Z kim do porodu?” — spotkanie dotyczące roli i zadań osoby towarzyszącej w porodzie. Porozmawiamy o tym jak tata może wspierać mamę przed, w trakcie i po porodzie. Dowiemy się też kim właściwie jest doula i co może zrobić dla całej rodziny w czasie ciąży, porodu i połogu. (Spotkanie bezpłatne) Prowadząca:  Joanna Kozakiewicz, doula, kimjestdoula.pl.
 
 
Chustonoszenie — czyli o tym czym się różnią chusty między sobą? Dlaczego warto nosić? Na co zwrócić uwagę przy zakupie samej chusty jak i ułożeniu dziecka w chuście? Demonstracja podstawowych wiązań. (Spotkanie bezpłatne)
Prowadząca: Anna Zin  certyfikowana doradczyni ds. noszenia dzieci w chustach i nosidłach Die Trageschule®, właścicielka szkoły noszenia Przywiązanie.

 

Ekopieluszkowanie – spotkanie dotyczące ekologicznej alternatywy dla pieluszek jednorazowych – nowoczesnych pieluszek wielorazowych. (Spotkanie bezpłatne)  Prowadząca: Monika Krąglak — dzielna kobieta biznesu, producentka pieluszek wielorazowych NappiMe, a przede wszystkim żona i eko-mama trzech chłopców-testerów pieluszek wielorazowych:)