Wrocław, Boże Narodzenie 2016

Wesołych Świąt życzymy Wam
u wiejskich wrót, u miejskich bram.
I Wam z salonów wygodnych jasnych,
I Wam z izdebek wilgotnych ciasnych,
I Wam, co w trudzie pędzicie życie,
Wam, co za krajem srodze tęsknicie,
Wszystkim Wam ślemy szczere życzenia:
Niech Bóg w radości smutek przemienia,
Niech się rozjaśnią zbolałe czoła,
Gdy huczne Gloria zabrzmi dokoła.
Przełamując biały opłatek życzymy obfitości
Bożego błogosławieństwa na czas świąt i w Nowym 2017 Roku
z modlitwą i wdzięcznością za wszelkie otrzymane dobro
s. Ewa Jędrzejak
z całą wspólnotą sióstr boromeuszek z Wrocławia
i Fundacją Evangelium Vitae

Kochani,

Chciałoby się ze zdziwieniem wołać: jak ten czas leci?! Nasza Fundacja Evangelium Vitae istnieje już 10 lat! 10 lat zmagań o powstanie szkoły medycznej i szpitala położniczo-ginekologicznego (naszych największych marzeń i dążeń), 10 lat odkrywania dróg, które przygotował nam Pan Bóg, 10 lat troski o najmłodszych, o kształt i piękno małżeństwa, rodziny, o godną i na miarę możliwości pogodną starość… 10 lat doświadczania dzień po dniu Bożej Miłości, Dobroci, Miłosierdzia, ale też 10 lat ciągłego doświadczania ludzkiej życzliwości, wrażliwości, pomocy i współtworzenia z nami Żywego Pomnika Jana Pawła II – dzieła, które w duchu papieskiego nauczania służy i ma jeszcze lepiej służyć życiu. Jest naszą ogromną radością, że ten nasz mały jubileusz 10-lecia Fundacji zbiegł się z Jubileuszowym Rokiem Miłosierdzia. To był prawdziwy czas łaski! Bogu niech będą wielkie dzięki, Jemu cześć i uwielbienie, Jemu chwała! A w swej dobroci On chciał posłużyć się ludźmi, więc Tym wszystkim, którzy zgodzili się stać się kanałami miłosierdzia i narzędziami w Jego ręku – z serca płynąca wdzięczność.

Na pierwszym miejscu chcemy dziękować za życie. Za to poczęte, wyczekiwane, upragnione i uproszone. W tym roku doświadczyliśmy prawdziwej „klęski urodzaju”. W gronie fundacyjnych współpracowników, wolontariuszy i darczyńców poczęło się i urodziło w minionym roku tak dużo dzieci, że nie ma chyba rodziny, w której nie kwiliłby jakiś Mały Człowiek. Wszystkie te dzieci to wspaniały Boży dar, ale też wiele z nich to owoc naprotechnologii. Oczywiście dla Fundacji oznaczało to trochę trudności, bo robiły się straszne pracownicze dziury. Z drugiej jednak strony jest to chyba najlepsza reklama skuteczności tej metody.

W minionym roku dużo ruchu było także wokół Okna Życia. Wprawdzie fizycznie złożono w nim tylko jedno dziecko, za to przyniesiono (a nawet przyprowadzono za rączkę) kilkoro. Oczywiście, trudno wtedy stosować „okienkowe procedury”, ale za to mamy możliwość rozmawiania z rodzicami, dowiedzenia się o ich problemach i zorganizowania dla nich i ich dziecka skutecznej pomocy. Dzięki temu niektóre dzieci mogły pozostać przy swych biologicznych rodzicach. To ogromna zasługa współpracujących z nami Prawników, Psychologów, Psychoterapeutów i Ani – Szefowej Banku Niemowlaka, która z wolontariuszki „awansowała” na etatowego pracownika. Faktycznie ten nasz banczek mieszczący się do niedawna w szufladzie, rozrósł się tak, że musiałyśmy nie tylko zatrudnić pracownika, ale też musimy pilnie myśleć o remontowaniu kolejnych pomieszczeń, w których ów depozyt będzie mógł być przerabiany na dziecięce wyprawki. Wciąż jednak brakuje nam na ten cel odpowiednich środków finansowych. Szukamy ich więc pilnie w różnych miejscach i na różne sposoby, bo do zrobienia nie tylko nowy Bank Niemowlaka, ale i wiele pięknych pomysłów na lepszą jeszcze i owocniejszą służbę życiu ludzkiemu, w tym także na reaktywację szkoły medycznej i szpitala położniczo-ginekologicznego. Razem więc z naszymi współpracownikami i wolontariuszami szukamy grantów, z których potem możemy realizować kolejne remonty, przebudowy i wyposażenia, także takich, które pozwalają nam prowadzić poradnictwo, warsztaty, szkolenia i całą działalność Fundacji Evangelium Vitae. Wśród ważniejszych zadań realizowanych w minionym roku chciałybyśmy wymienić przede wszystkim Poradnictwo rodzinne, Szkołę Rodzenia, Grupę Wsparcia Laktacyjnego i warsztaty: Klub Mam, „Raj dla dzieci. Raj dla mam”, wsparcie rodzin w trudnej sytuacji życiowej, „Oswoić stres i lęk”- warsztaty edukacyjno-rozwojowe, „Warsztaty terapeutyczne dla osób z zaburzeniami psychicznymi”, warsztaty „Zdrowa rodzina od kuchni” oraz warsztaty dla rodziców o wychowaniu. Działa też gabinet ginekologiczny – chcemy pogratulować lekarzom, którzy poszerzają i ugruntowują swoją wiedzę, by coraz lepiej służyć.
W tym miejscu szczególnie chcemy podziękować Paniom Marii i Alicji, które piszą projekty oraz Urzędowi Miasta Wrocławia i innym Grantodawcom za przyznane dofinansowania. Ważnym źródłem pozyskiwanych środków są dla nas darowizny naszych wiernych Darczyńców: a tu są nie tylko te duże, bardziej zauważalne, za to raczej okazjonalne, ale przede wszystkim te drobniejsze, ale systematyczne. Za wszystkie dziękujemy równie serdecznie, zanosząc do Boga za naszych Darczyńców codzienne modlitwy. Wpierwszej połowie tego roku z tytułu darowizn zebrałyśmy prawie 99.000zł. Dziękujemy też wszystkim ofiarodawcom 1% podatku dochodowego, którego w tym roku zebrałyśmy 123.687,48! To nie jest banalna kwota! Wiemy jednak, że są fundacje i stowarzyszenia, które zbierają po kilka a nawet kilkanaście milionów. Oh, gdyby udało się nam zbliżyć do tej kwoty, o ile szybciej moglibyśmy zrealizować szpital i szkołę. Dlatego prosimy każdego z Was – zachęcajcie Waszych Przyjaciół, Rodzinę, Znajomych do przekazywania 1% na nr KRS 0000259108.

Do ważniejszych prac remontowych możemy w tym roku zaliczyć przełożenie dachu na kolejnym budynku, gdzie m.in. działa biuro Fundacji, a gdzie w przyszłości chcemy też przenieść Bank Niemowlaka i Klub Mam oraz rozszerzyć działalność szkoleniowo-warsztatową. Została też naprawiona i wzmocniona konstrukcja tego budynku, a to wszystko także dzięki dofinansowaniu Miejskiego Konserwatora Zabytków. Trwały także prace nad poprawą ogrzewania budynków, by było ono bardziej racjonalne. Ponieważ prac remontowo-budowlanych jeszcze mnóstwo, więc nie możemy skupić się na razie na samych tzw. miękkich działaniach, lecz sporo naszych sił i pieniędzy inwestujemy w tworzenie infrastruktury.

A czy słyszeli Państwo o oddolnej i spontanicznej akcji „Tęczowy kocyk”? Rzesze pań (bo to raczej same panie) szyją, dziergają kocyki, czapeczki, rożki dla maleństw, które rodzą się tak wcześnie, że nie mają szans na przeżycie. Mogą za to choć przez moment być ze swoimi rodzicami i doświadczyć ich bliskości i miłości. To dla nich te ubranka. Warto, by te krótkie chwile we wspomnieniach pozostały piękne pod każdym względem. W wielu trudnych sytuacjach pragniemy być z Wami. Dlatego działająca grupa wsparcia dla rodziców po stracie, dlatego pochówki dzieci martwo urodzonych, dlatego współpraca z hospicjum perinatalnym, dlatego comiesięczne Msze w naszej kaplicy dla małżeństw proszących o potomstwo i dotkniętych stratą (zazwyczaj w trzecie czwartki miesiąca – info na stronie www.fev.wroclaw.pl).

Skończył się Jubileuszowy Rok Miłosierdzia, ale niech nie kończy się nasze miłosierdzie, którego też nieustannie sami doświadczamy. Służmy Temu, Który z miłości do nas stał się Człowiekiem i staje się nim dla nas każdego dnia.

Niech Maleńka Miłość błogosławi nas wszystkich i przynagla do miłowania na miarę Jego Miłości.

 

Fundacja „Evangelium Vitae”; ul. Rydygiera 22-28; 50-249  Wrocław; Tel. 509 437 479 oraz 503 515 526;
KRS: 0000259108;  NIP: 898 20 92 219; Regon: 020341576;
www.fev.wroclaw.pl; www.plodnosc.wroclaw.pl; fundacja@boromeuszki.pl;
Nr ra­chun­ku bank.:  59 2490 0005 0000 4500 2822 9323 w Alior Bank