Dla rodziców po stracie

DLA RODZICÓW
PO STRACIE

Pomnik Dzieci martwo urodzonych

 

Text in Deutscher Sprache: Grabmal

Pomysł stworzenia odpowiedniego miejsca pochówku pojawił się w momencie, gdy Magdalena i Piotr Krajewscy, związani z Fundacją „Evangelium Vitae” dowiedzieli się, że doczesne szczątki dzieci, które nie zostały odebrane przez rodziców ze szpitali, są palone wraz z innymi odpadami medycznymi.

 

Mocno nas to zabolało i zaczęliśmy działać. Zwróciliśmy się do odpowiednich organów w Urzędzie Miejskim, gdzie spotkaliśmy się z dużą życzliwością i pomocą. – tłumaczy Piotr – Dzięki niej udało się w ciągu roku wypracować odpowiednie procedury potrzebne do realizacji dzieła.

Powstanie specjalnego miejsca spoczynku dla dzieci nienarodzonych jest dobrą informacją dla dotkniętych stratą rodzin. Otrzymaliśmy taką informację od jednego ze szpitali, że zgłosiło się do nich małżeństwo z pytaniem, gdzie jest pochowane ich dziecko, by można było je odwiedzić. Można sobie wyobrazić dramat sytuacji, gdy dowiedzieli się, że tego miejsca po prostu nie ma.

Pierwszy taki pogrzeb – ekumeniczny – odbył się w październiku 2014 roku. Pochowano wówczas 50 martwo urodzonych dzieci.

Rodzicom, którzy przeszli stratę dziecka i nie odebrali z różnych powodów ciała dziecka potrzebne jest miejsca, gdzie mogą przyjść i zapalić znicz. Na grobie ciągle ktoś zapala świeczki, kładzie kwiaty. Na pierwszy pochówek przyszło sporo małżeństw, które przeżyły stratę dziecka nawet wiele lat temu.

Telefonują rodzice, którzy stracili przedwcześnie dziecko i nie zabrali ciała, bo byli w szoku lub wtedy nie chcieli, a teraz tego żałują. Dopytują, kiedy będzie pogrzeb, bo bardzo chcą wziąć w nim udział. Pomaga to w lepszym przeżyciu żałoby.

Organizacja pogrzebów to nie jedyna inicjatywa podjęta przez Fundację „Evangelium Vitae”. Od samego początku w planach była również budowa pomnika. Jak wygląda pomnik? (Dzieło słowackiego rzeźbiarza Martina Hudáčka). Znajdują się tam ojciec i matka na planie krzyża, a przed nimi jest dziecko zrobione z przeźroczystego materiału, które im błogosławi i pociesza.

Grobowiec znajduje się na Cmentarzu Osobowickim – kw. 79, po prawej stronie kaplicy.

 GRUPA WSPARCIA DLA RODZICÓW PO STRACIE DZIECKA

Osoby, które straciły dzieci, często czują się osamotnione w przeżywaniu swojej tragedii, smutku, rozpaczy. Szukają sposobów godnego przeżycia żałoby, zapełnienia pustki, dalszego życia po stracie. Najbliższa rodzina nie zawsze jest  gotowa do udzielania wsparcia.

Spotkania grupowe, prowadzone przez specjalistę, psychoterapeutę, mogą pomóc w budowaniu wewnętrznej siły, szukaniu źródeł wsparcia. Sprawić, że będzie choć trochę lżej. Nadać sens cierpieniu.

Celem spotkań jest: pomoc w przeżyciu żałoby, towarzyszenie w przeżywaniu trudnych emocji, pomoc w uczeniu nowych zachowań, budowaniu przyszłego życia. Śmierć dziecka  to temat tabu, marginalizowany społecznie. Nie wiemy, jak się zachować wobec osób, które utraciły dzieci, co powiedzieć, tu każde słowa mogą ranić…

Grupa Wsparcia jest otwarta na nowych uczestników, nie zobowiązuje do dłuższego uczestnictwa w spotkaniach, niekiedy wystarczy kilka, aby otrzymać pomoc , „złapać oddech” w trudnym, dramatycznym momencie życia.

Spotkania odbywają się  w połowie  każdego miesiąca (z wyłączeniem  sierpnia) w  godz. 18.00 -20.00 w Fundacji Evangelium Vitae , ul. Rydygiera 22-28, budynek E, I piętro. pok. nr 8. Aktualny harmonogram spotkań – w zakładce „Aktualności”.

Prowadząca: Monika Goriaczko – psychoterapeuta, tel: 508 183 608.

Poniżej mona pobrać dokumenty prawne opracowane przez Ordo Iuris dotyczące pochowku osób nienarodzonych.

Poradnik

Ulotka

Pobierz poradnik, który pomoże Ci przetrwać pierwsze chwile po stracie dziecka.

 POMOC PRAWNA

Poniżej można pobrać dokumenty prawne opracowane przez Ordo Iuris dotyczące pochówku osób nienarodzonych.

Poradnik

Ulotka

  • Dla Rodziców po stracie
  • Duszpasterstwo

Poradnia Rodzinna

Od 1 września wznawia po wakacyjnej przerwie działalność Poradnia Rodzinna. Zapisy na konsultacje...

Skip to content