Dla rodziców po stracie

DLA RODZICÓW
PO STRACIE

Pomnik Dzieci martwo urodzonych

 

Text in Deutscher Sprache: Grabmal

Pomysł stworzenia odpowiedniego miejsca pochówku pojawił się w momencie, gdy Magdalena i Piotr Krajewscy, związani z Fundacją „Evangelium Vitae” dowiedzieli się, że doczesne szczątki dzieci, które nie zostały odebrane przez rodziców ze szpitali, są palone wraz z innymi odpadami medycznymi.

 

Mocno nas to zabolało i zaczęliśmy działać. Zwróciliśmy się do odpowiednich organów w Urzędzie Miejskim, gdzie spotkaliśmy się z dużą życzliwością i pomocą. – tłumaczy Piotr – Dzięki niej udało się w ciągu roku wypracować odpowiednie procedury potrzebne do realizacji dzieła.

Powstanie specjalnego miejsca spoczynku dla dzieci nienarodzonych jest dobrą informacją dla dotkniętych stratą rodzin. Otrzymaliśmy taką informację od jednego ze szpitali, że zgłosiło się do nich małżeństwo z pytaniem, gdzie jest pochowane ich dziecko, by można było je odwiedzić. Można sobie wyobrazić dramat sytuacji, gdy dowiedzieli się, że tego miejsca po prostu nie ma.

Pierwszy taki pogrzeb – ekumeniczny – odbył się w październiku 2014 roku. Pochowano wówczas 50 martwo urodzonych dzieci.

Rodzicom, którzy przeszli stratę dziecka i nie odebrali z różnych powodów ciała dziecka potrzebne jest miejsca, gdzie mogą przyjść i zapalić znicz. Na grobie ciągle ktoś zapala świeczki, kładzie kwiaty. Na pierwszy pochówek przyszło sporo małżeństw, które przeżyły stratę dziecka nawet wiele lat temu.

Telefonują rodzice, którzy stracili przedwcześnie dziecko i nie zabrali ciała, bo byli w szoku lub wtedy nie chcieli, a teraz tego żałują. Dopytują, kiedy będzie pogrzeb, bo bardzo chcą wziąć w nim udział. Pomaga to w lepszym przeżyciu żałoby.

Organizacja pogrzebów to nie jedyna inicjatywa podjęta przez Fundację „Evangelium Vitae”. Od samego początku w planach była również budowa pomnika. Jak wygląda pomnik? (Dzieło słowackiego rzeźbiarza Martina Hudáčka). Znajdują się tam ojciec i matka na planie krzyża, a przed nimi jest dziecko zrobione z przeźroczystego materiału, które im błogosławi i pociesza.

Grobowiec znajduje się na Cmentarzu Osobowickim – kw. 79, po prawej stronie kaplicy.

 GRUPA WSPARCIA DLA RODZICÓW PO STRACIE DZIECKA

Osoby, które straciły dzieci, często czują się osamotnione w przeżywaniu swojej tragedii, smutku, rozpaczy. Szukają sposobów godnego przeżycia żałoby, zapełnienia pustki, dalszego życia po stracie. Najbliższa rodzina nie zawsze jest  gotowa do udzielania wsparcia.

Spotkania grupowe, prowadzone przez specjalistę, psychoterapeutę, mogą pomóc w budowaniu wewnętrznej siły, szukaniu źródeł wsparcia. Sprawić, że będzie choć trochę lżej. Nadać sens cierpieniu.

Celem spotkań jest: pomoc w przeżyciu żałoby, towarzyszenie w przeżywaniu trudnych emocji, pomoc w uczeniu nowych zachowań, budowaniu przyszłego życia. Śmierć dziecka  to temat tabu, marginalizowany społecznie. Nie wiemy, jak się zachować wobec osób, które utraciły dzieci, co powiedzieć, tu każde słowa mogą ranić…

Grupa Wsparcia jest otwarta na nowych uczestników, nie zobowiązuje do dłuższego uczestnictwa w spotkaniach, niekiedy wystarczy kilka, aby otrzymać pomoc , „złapać oddech” w trudnym, dramatycznym momencie życia.

Spotkania odbywają się  w połowie  każdego miesiąca (z wyłączeniem  sierpnia) w  godz. 18.00 -20.00 w Fundacji Evangelium Vitae , ul. Rydygiera 22-28, budynek E, I piętro. pok. nr 8.

Prowadząca: Monika Goriaczko – psychoterapeuta, tel: 508 183 608.

Pobierz poradnik, który pomoże Ci przetrwać pierwsze chwile po stracie dziecka.

  • Dla Rodziców po stracie
  • Duszpasterstwo

Kawa dla Mam z Dziećmi (23.03)

Serdecznie zapraszamy na rozmowy przy kawie: bud E, sala nr 8. Na spotkaniu pragniemy dzielić się owocami medytacji fragmentu Pisma Świętego. W tym tygodniu bierzemy na warsztat Wesele w Kanie Galilejskiej (J 2,1-11): Trzeciego dnia odbywało się wesele w Kanie Galilejskiej i była tam Matka Jezusa.  Zaproszono na to wesele także Jezusa i Jego uczniów. A kiedy zabrakło wina, Matka Jezusa mówi do Niego: «Nie mają już wina».  Jezus Jej odpowiedział: «Czyż to moja lub Twoja sprawa, Niewiasto? Czyż jeszcze nie nadeszła godzina moja?» Wtedy Matka Jego powiedziała do sług: «Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie.  Stało zaś tam sześć stągwi kamiennych przeznaczonych do żydowskich oczyszczeń, z których każda mogła pomieścić dwie lub trzy miary. Rzekł do nich Jezus: «Napełnijcie stągwie wodą!» I napełnili je aż po brzegi. Potem do nich powiedział: «Zaczerpnijcie teraz i zanieście staroście weselnemu!» Oni zaś zanieśli.  A gdy starosta weselny skosztował wody, która stała się winem - nie wiedział bowiem, skąd ono pochodzi, ale słudzy, którzy czerpali wodę, wiedzieli - przywołał pana młodego i powiedział do niego: «Każdy człowiek stawia najpierw dobre wino, a gdy się napiją, wówczas gorsze. Ty zachowałeś dobre wino aż do tej pory».  Taki to początek znaków uczynił Jezus w Kanie Galilejskiej. Objawił swoją chwałę i uwierzyli w Niego Jego uczniowie.  Zachęcamy do pogłębionych rozważań w oparciu o książkę "Kobiety szalone dla Jezusa", O. Remigiusz Recław SJ