Pomnik Dzieci martwo urodzonych
Text in Deutscher Sprache: Grabmal
Pomysł stworzenia odpowiedniego miejsca pochówku pojawił się w momencie, gdy Magdalena i Piotr Krajewscy, związani z Fundacją „Evangelium Vitae” dowiedzieli się, że doczesne szczątki dzieci, które nie zostały odebrane przez rodziców ze szpitali, są palone wraz z innymi odpadami medycznymi.
Pierwszy taki pogrzeb – ekumeniczny – odbył się w październiku 2014 roku. Pochowano wówczas 50 martwo urodzonych dzieci.
Rodzicom, którzy przeszli stratę dziecka i nie odebrali z różnych powodów ciała dziecka potrzebne jest miejsca, gdzie mogą przyjść i zapalić znicz. Na grobie ciągle ktoś zapala świeczki, kładzie kwiaty. Na pierwszy pochówek przyszło sporo małżeństw, które przeżyły stratę dziecka nawet wiele lat temu.
Telefonują rodzice, którzy stracili przedwcześnie dziecko i nie zabrali ciała, bo byli w szoku lub wtedy nie chcieli, a teraz tego żałują. Dopytują, kiedy będzie pogrzeb, bo bardzo chcą wziąć w nim udział. Pomaga to w lepszym przeżyciu żałoby.
Organizacja pogrzebów to nie jedyna inicjatywa podjęta przez Fundację „Evangelium Vitae”. Od samego początku w planach była również budowa pomnika. Jak wygląda pomnik? (Dzieło słowackiego rzeźbiarza Martina Hudáčka). Znajdują się tam ojciec i matka na planie krzyża, a przed nimi jest dziecko zrobione z przeźroczystego materiału, które im błogosławi i pociesza.
GRUPA WSPARCIA DLA RODZICÓW PO STRACIE DZIECKA
Osoby, które straciły dzieci, często czują się osamotnione w przeżywaniu swojej tragedii, smutku, rozpaczy. Szukają sposobów godnego przeżycia żałoby, zapełnienia pustki, dalszego życia po stracie. Najbliższa rodzina nie zawsze jest gotowa do udzielania wsparcia.
Spotkania grupowe, prowadzone przez specjalistę, psychoterapeutę, mogą pomóc w budowaniu wewnętrznej siły, szukaniu źródeł wsparcia. Sprawić, że będzie choć trochę lżej. Nadać sens cierpieniu.
Celem spotkań jest: pomoc w przeżyciu żałoby, towarzyszenie w przeżywaniu trudnych emocji, pomoc w uczeniu nowych zachowań, budowaniu przyszłego życia. Śmierć dziecka to temat tabu, marginalizowany społecznie. Nie wiemy, jak się zachować wobec osób, które utraciły dzieci, co powiedzieć, tu każde słowa mogą ranić…
Grupa Wsparcia jest otwarta na nowych uczestników, nie zobowiązuje do dłuższego uczestnictwa w spotkaniach, niekiedy wystarczy kilka, aby otrzymać pomoc , „złapać oddech” w trudnym, dramatycznym momencie życia.
Spotkania odbywają się w połowie każdego miesiąca (z wyłączeniem sierpnia) w godz. 18.00 -20.00 w Fundacji Evangelium Vitae , ul. Rydygiera 22-28, budynek E, I piętro. pok. nr 8. Aktualny harmonogram spotkań – w zakładce „Aktualności”.
Prowadząca: Monika Goriaczko – psychoterapeuta, tel: 508 183 608.
Poniżej mona pobrać dokumenty prawne opracowane przez Ordo Iuris dotyczące pochowku osób nienarodzonych.
POMOC PRAWNA
- Dla Rodziców po stracie
- Duszpasterstwo
Spotkanie rodziców po stracie dziecka
Grupę tę stanowią małżeństwa, które utraciły dziecko, które spotykają się: – by wzajemnie sobie...
Rekolekcje dla małżonków borykających się z problemem o niepłodności 13-15.03
Zapraszamy na rekolekcje dla małżonków borykających się z problemem o niepłodności Tytuł to „Powołani do niepłodności?”. Termin: 13-15 marca 2020 Prowadzący: ks. Gabriel Pisarek sercanin oraz Bernadetta i Krzysztof...